AKHA Haber Ajansi Mersin Haberleri 17 No’lu komite korsan taşımalardan şikayetçi

Haber : Fatih Yıldırım [Mersin]
FaceBook ta paylaş

17 No’lu komite korsan taşımalardan şikayetçi


24.04.2019 12:59


MTSO 17 No’lu Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Selçuk Kılıç, yaklaşan yaz sezonu öncesinde geçmiş yıllarda yaşanan korsan taşımaları hatırlatarak, “Her yıl şehir dışında faaliyet gösteren servisler yaz aylarıyla birlikte şehirlerarası taşımaya yöneliyor. Mersin’e yapılan korsan taşımalar nedeniyle iş hacmimiz bu dönemde yaklaşık yüzde 60 azalıyor. Bu yıl da benzer bir sıkıntı yaşamamamız adına denetimlerin artırılmasını talep ediyoruz” dedi.


Mersin - Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 17 No’lu Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Selçuk Kılıç, sektörde yaşanan sıkıntıları anlattı. Öncelikle komite olarak göreve yeni gelen yerel yöneticilerden beklentilerine değinen Kılıç, Belediye bünyesinde yer alan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) temsil edilme isteklerini yineledi. 17 No’lu komite olarak şehir içi ve şehir dışı yolcu taşımacılığı yapan sektör temsilcilerini temsil ettiklerini kaydeden Kılıç, “Yaşadığımız sorunları bire bir UKOME’de paylaşmak istiyoruz. Mevcut durumda UKOME’de Emniyetten, Belediyeden, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nden, Şoförler Odası’ndan temsilciler yer alıyor ama taşıma işi yapan kişilerin hakkını savunmak adına hiçbir temsilci yok. Bu nedenle komite olarak biz sektörümüzü temsil etmeye talibiz. Bizi ilgilendiren konularda karar alınırken görüşmelerin içinde yer almak istiyoruz” dedi.

Yine en ciddi sorunlardan bir tanesinin kent trafiği olduğuna dikkat çeken Kılıç, yaşanan sıkışıklıkta dolmuşların da rolü bulunduğunu bildiklerini belirterek sorunun çözümü için şunları söyledi:
“Maalesef kent merkezinde sağlıklı bir durak yerimiz yok. Her kooperatiften 10 – 1 5 araç hareket edip kent merkezine gidiyor ve merkezde düzgün bir durak olmaması nedeniyle bekleyemeden turnike yaparak duramadan geri dönüyor. Bu durum da tıkanmalara, yığılmalara neden oluyor. Oysa her durağa en az 5 araçlık depolama yeri yapılsa araçların hepsi aynı anda çıkmaya çalışmaz, duraktan teker teker çıkar ve böylece birbirleri arasındaki yarışma ortadan kalkar, trafik rahatlar, can güvenliği de sağlanmış olur.”

“Tüm şehirde kent karta geçilmeli”

Kent trafiğinin çözümü için bir diğer uygulamanın Kent Karta geçiş olduğuna değinen Selçuk Kılıç, bu uygulamanın kent geneline yayılması gerektiğini belirtip, her kooperatif için bir havuz sistemi kurulup paranın kent kartlar aracılığıyla ortak havuzda toplanarak toplu taşıma araçlarına eşit dağıtılması gerektiğini söyledi. Kılıç düşüncelerini şöyle anlattı:
“Kent kartın toplu taşıma ve dolmuşlarda yaygın kullanılması, bunların bir havuz sisteminde toplanması ve her durağa ait kooperatif için ayrı ayrı toplanan bu gelirlerin tüm toplu taşıma ve dolmuşlara kendi kooperatifleri bünyesinde eşit olarak paylaştırılmasının, şehrimizin toplu taşıma ve dolmuşçulardan kaynaklanan trafik sorunlarının giderilmesinde işe yarayacağına inanıyorum. Mevcut durumda toplu taşımada yoğun olarak kullanılan dolmuş hatlarında sık sık müşteri şikayetleri oluyor. Dolmuşların durak dışında yolcu bindirip indirmelerinin yolcuların can güvenliği ve trafik akışında yarattığı sorunlar, kapasitenin üzerinde yolcu alınması, trafikte uygun olmayan hızlarda (çok yavaş veya çok hızlı) seyretmeleri gibi birçok konuda şikayet var. Sorunların kesin çözümü ve modern toplu taşıma için, kent kart kullanımının zorunlu hale getirilerek, her durak (kooperatif) için ayrı ayrı olmak üzere oluşturulacak havuzda toplanacak günlük toplam hasılatın ilgili hatta çalışan her araç başına eşit olarak bölünerek dağıtılması halinde hiçbir araç daha fazla müşteri kapma yarışına girmeyecek ve nizami çalışacaktır diye düşünüyoruz.”

Şoför seçimleri de önemli

Böylesi bir uygulama ile taşıma kalitesinin de büyük ölçüde artacağını vurgulayan Selçuk Kılıç, kent kart kullanımı ile hat üzerindeki ortalama yolcu kapasitesi, günlük ve saatlik taşınan yolcu sayıları, biniş-iniş duraklarındaki yoğunluklar gibi birçok istatistiki bilgi elde edilecek, ulaşım çözümleri konusunda önemli veriler sağlanacağını da anlattı.
Taşımaların kalitesini artırma noktasında şoförlerin önemli rol oynadığına da değinen Kılıç, şunları söyledi:
“Şehir içi yolcu taşımacılığı yapan şoförler belirli eğitimlerden geçirilerek belgelendirilip ardından göreve başlatılmalı. Bu eğitimler sırasında müşteriye nasıl davranmaları gerektiğinden, korna kirliliğini engellemenin ipuçlarına kadar çok farklı konularda bilgilendirme yapılabilir. Yine yolcu güvenliğinin sağlanması adına işe alınmadan önce şoför adayının sabıka kaydı getirilmesi zorunluluğu da bulunmalı. Düzen ve kalite için şoförlerin görünümü, hijyene dikkat etmeleri de büyük önem taşıyor. Bu nedenle şoförlerin kıyafetlerinin de tek tip olması gerektiğini düşünüyoruz.”

“Uygunluk belgeleri gözden geçirilmeli”

Servislerden UKOME tarafından son 2 yıldır alınan uygunluk belgesi konusuna da değinen Selçuk Kılıç, bu uygulamanın da yeniden gözden geçirilmesini beklediklerini anlattı. Bir aracın TÜV’den geçebilmesinin trafiğe çıkmak için uygun olduğu anlamı taşıyacağını dile getiren Kılıç, “Bu uygulamanın sıfır araçlar için dahi geçerli olmasını anlamakta zorlanıyoruz. Araç yeni değilse bile TÜV’den geçebilmek kolay değil, muayeneden geçtiyseniz bir eksiğiniz yok demektir. TÜV muayenesinin geçmişte olduğu gibi yeterli görülmesi gerektiğine inanıyoruz. Maliyetlerimizin arttığı bir dönemde böyle bir belge alabilmek adına yaptığımız harcamanın kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
Aynı zamanda hiçbir okulun önünde park alanı bulunmamasının da servisler adına bir diğer önemli sorun olduğunu anlatan Kılıç, bu durumda sokak aralarına park ettikleri araçlara öğrencileri güvenli şekilde bindirmekte zorlandıklarını söyledi. En azından okul bahçelerinde, okul giriş ve çıkış saatlerinde servislere yer verilebileceğini belirten Kılıç, “Birçok okul şehir içinde yer alıyor ve bizim okul önlerinde yaptığımız beklemeler o bölgedeki trafiği de olumsuz etkiliyor, sokaklar adeta kilitliyor. Yaşanan tüm bu sıkıntıları komite olarak bir rapor haline getirerek yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız ile paylaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Korsan taşımaların önüne geçilmeli”

Yaz aylarının en ciddi sorununu ise korsan taşımalar olarak gösteren Selçuk Kılıç, “Özellikle Kahramanmaraş, Hatay, Adana’da kış aylarında servis olarak çalışan araçlar yazın uzun yol için gerekli olan D2 belgesi kiralayarak şehirlerarası taşıma yapıyorlar. Bu kişileri bulundukları ilde evinden alıp Mersin’deki yazlıklara kadar taşıyorlar. Bu da özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan arkadaşlarımızın iş hacmini büyük ölçüde azaltıyor. Bu araçların otogar girişlerinin de bulunmaması nedeniyle vergi takiplerinin olmadığını, haksız rekabete de yol açtıklarını belirten Kılıç, özellikle yaz aylarında denetimlerin artırılmasını beklediklerini söyledi.

Duraklara sivil araçlar park etmemeli

Duraklarda sıkıntı yaşandığını da anlatan Kılıç, özellikle sivil araçların park etmesi nedeniyle dolmuşların duraklara yanaşmakta zorlandığına dikkat çekti. Bu konuda da denetimler olması gerektiğini kaydeden Kılıç, aynı zamanda daha konforlu, dijital durakların sayısının artırılmasını istediklerini ifade etti.Bu haber toplam 388 kez okunmuştur.Diğer Güncel Haberleri


    Dalkılıç, Erdal İnönü’yü andı   ( Eklenme Tarihi : 31.10.2019 15:31:55   -  Hit Sayısı : 5543 )

    Başkan Necmi Erdem Kızılay Haftasını kutladı   ( Eklenme Tarihi : 27.10.2019 13:39:10   -  Hit Sayısı : 5533 )

    MERSİN’DE KAÇ SURİYELİ VAR?   ( Eklenme Tarihi : 27.10.2019 01:02:47   -  Hit Sayısı : 5520 )

  Mezitli’de Dolu Dolu Cumhuriyet Kutlaması   ( Eklenme Tarihi : 27.10.2019 01:02:14   -  Hit Sayısı : 5488 )
  CUMHURİYET BAYRAMI TOROSLAR’DA DOLU DOLU GEÇECEK   ( Eklenme Tarihi : 27.10.2019 01:01:41   -  Hit Sayısı : 5478 )
  BÜYÜKŞEHİR, SİSTEMLİ BİR YÖNETİM İÇİN ÇALIŞIYOR   ( Eklenme Tarihi : 27.10.2019 01:01:04   -  Hit Sayısı : 5473 )
  BÜYÜKŞEHİR’İN “KARİYER MERKEZİ” AÇILDI   ( Eklenme Tarihi : 27.10.2019 00:59:02   -  Hit Sayısı : 5552 )
  BAYSAN’DAN BAŞKAN SEÇER’E ZİYARET   ( Eklenme Tarihi : 02.09.2019 17:59:31   -  Hit Sayısı : 5778 )
  BAYSAN’IN MERSİN TEMASLARI SÜRÜYOR   ( Eklenme Tarihi : 31.08.2019 14:37:54   -  Hit Sayısı : 5808 )

En Çok Hit Alan Haberler


    ÇUKTOB MERSİN’DE TOPLANDI   ( Eklenme Tarihi : 23.11.2017 11:31:57   -  Hit Sayısı : 7070 )

    İsmail Küçükkaya Muzaffer Özen’i Ziyaret Etti   ( Eklenme Tarihi : 18.04.2018 17:08:40   -  Hit Sayısı : 6648 )

    TOROSLAR, ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELERİNİ SEÇTİ   ( Eklenme Tarihi : 03.04.2018 15:23:07   -  Hit Sayısı : 6621 )

  GÜNDE 2 ANAMUR MUZU YE KANSERE DUR DE   ( Eklenme Tarihi : 06.04.2018 10:11:48   -  Hit Sayısı : 6606 )
  Silifke'ye Teknolojik Temizlik Aracı   ( Eklenme Tarihi : 04.04.2018 10:30:21   -  Hit Sayısı : 6559 )
  AKDENİZ’DE BAHAR MESAİSİ   ( Eklenme Tarihi : 04.04.2018 10:15:27   -  Hit Sayısı : 6552 )
  Tollu'nun 9 Yılı   ( Eklenme Tarihi : 19.04.2018 11:01:12   -  Hit Sayısı : 6514 )
  EVDE BAKIM 800 EVE ULAŞILDI   ( Eklenme Tarihi : 19.04.2018 13:53:53   -  Hit Sayısı : 6499 )
  Başkan Turgut, Huzurevi Sakinleriyle Kahvaltıda Buluştu   ( Eklenme Tarihi : 03.04.2018 14:54:32   -  Hit Sayısı : 6466 )