AKHA Haber Ajansi Malatya Haberleri VALİ TOPRAK, BİR BAŞKA TÜRKİYE CUMHURİYETİ YOK

Haber : AKHA Haber Ajansı [AKHA]
FaceBook ta paylaş

VALİ TOPRAK, BİR BAŞKA TÜRKİYE CUMHURİYETİ YOK


11.10.2016 23:24


Vali Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından muharrem ayı dolayısıyla verilen iftar yemeğine katıldı.


Malatya - VALİ TOPRAK, BİR BAŞKA TÜRKİYE CUMHURİYETİ YOK, BİR BAŞKA YERDE 79 MİLYONUMUZ YOK
A- A+

Vali Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından muharrem ayı dolayısıyla verilen iftar yemeğine katıldı.

İl Protokolünün çoğunluğunun yer aldığı iftar yemeği sonrası Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi Başkanı Hasan Meşeli tarafından dua edilerek bir konuşma gerçekleştirildi. Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, İl müftüsü Ümit Çimen ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

Vali Toprak’ da yaptığı konuşmada ”Bu mübarek muharrem ayımızın ülkemize, milletimize, İslam âlemine hepimize hayırlar getirmesini diliyorum. Allah lokmamızı kabul ve makbul eylesin, oruçlarımızı kabul eylesin. Böylesi güzellikler içerisinde, böylesi mübarek bir ayda bizleri bir araya getiren ve bu gün 14.üncüsü düzenlenen bu Muharrem İftarı için bizleri bir araya getiren değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür etmek istiyorum.

Bir kez daha yüreğimizin ciğerimizin, gönlümüzün 680 yılındaki o hunharca yezit ve yezit yandaşları tarafından katledilen 72 tane şehidimizin ve Peygamberimizin mübarek torunu, Hz. Ali Mürteza’nın değerli evlatları Hz. Hüseyin’imizin hunharca katledilişinin, o yüreklerimize düştüğü ateşi ve koru hala yüreğimizde hissediyoruz. Ne büyük bir kordur ki hala kudreti ile devam ediyor, hep hatırladığımızda içimiz yanıyor, gönlümüzden bir şeyler alıp götürüyor.

Öyle büyük bir fitnenin ve ihanetin temeli atılmış oldu ki hala bu gün bu fitne ve fesatlar devam ediyor ve aramıza sokulmak istenen nifaklar ile birlikte maalesef birbirimize düşürülmek isteniyoruz, Müslümanlar birbirine boğazlatılmak isteniyor ve yeri geliyor Müslümanlar birbirini boğazlıyor. Allah hepimizi bu felaketlerden, fitnelerden, fesatlıklardan ve olumsuzluklardan korusun.

Ben bu Muharrem ayında, bu güzelliklerle bizleri, ülkemizi, milletimizi, İslam âlemini buluşturmasını özellikle niyaz ediyorum. Diğer taraftan da baktığımızda 680 yılındaki Hz. Hüseyin ve 72 ashabının şehit edilmesi olayının temelinde de Dünya üzerindeki, o zamanki bir takım ihtiraslar Müslüman olmasına rağmen, Müslüman geçinmesine rağmen hiçbir insanın birbirine meşru göremeyeceği, kabul edemeyeceği ölüm şeklini, maalesef boğazları kesilmesi suretiyle 73 tane canımızı orada şehit verdik. Bu katiamı, vahşeti asla ve asla kabul etmek mümkün değildir.

Bu güne geldiğimizde 15 Temmuzda Milletimizin, Devletimizin bekasını ortadan kaldırmak noktasında nasıl dini terennümlerin içerisine sinen, olduğu gibi görünmeyen, göründüğü gibi olmayan, insanlarımızı istismar eden o ihanet şebekesinin de nasıl birbirimize ve ülkemize ihanetleri taşıdığını gördük.

Ruh ve beyinlerinin başkasının ruhlarına taşıdığını gördük, ama bir kez daha ifade ediyoruz ki Milletimizin her bir ferdi Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürdiyle, Türküyle, Çerkez’iyle, Acemiyle kim olursa olsun, biz yüce dinimizin, Kur’an-ı Kerim’in ve peygamberimizin, Hz. Ali’nin ve Ehlibeyttin o güzelliklerinden aldığımız sevgi ve kardeşlik iklimi ile birlikte asla ve asla içine düşürülmek istendiğimiz fitne ve fesadın içerisine girmeyeceğiz. Saflarımızı sıkı ve kalabalık tutacağız ve o hainlere de fırsat vermeyeceğiz.

Biz inanıyoruz ki hem dinimiz, hem de dinimizin bizlere iletmiş olduklarıyla Malatya’mızdaki 770 bin insanımızla birlikte sevgimizi ve kardeşliğimizi yaşayacağız ve bunu da paylaşacağız. Biz gönüller yapmak için varız, Devletimizde, devletimizin şahsında hepimizde, her bir birey olarak, insan olarak bizler gönüller yapmak için varız. Gönüller yıkmak için asla ve asla olamayız. Bir kul olarak, İnsan olarak hatalarımız, eksiklerimiz olabilir ama biz insanımızı bilmeden, ötelemeden, ayrıştırmadan gönülleri yapmaya devam edeceğiz, gönülleri yapma meselesini de başkalarından beklemeyeceğiz.

Her birimiz kendi açımızdan, kendi vicdan ve ahlak dairemizde gönüller yapacağız. Bunu da başkasından beklemeyeceğiz, her birimiz kendimiz yaptığımızda o zaman herkesin de zaten bakışı gönül yapmak, duruşu sevgi ve kardeşliği yapmak olur ve bu böyle tecelli eder. "Alevi, Sünni, Kızılbaş, Değil miyiz hep bir kardaş". Allah-u Teala yaratırken her birimizi o anlamda bir kul olarak yaratmıştır, hiçbirimizin ne mezhebi, ne yaşantısı, ne rengi, ne dili ne de başka şeyleri değerlendirmesi için yaratmıştır. Her birimizin insanlığı, sevgisi, hoşnutluğu, güzelliği, ahlaklılığı o takva denilen olayı oluşturuyor.

Bizler içerisine düşürülmek istenilen bu olumsuzluklar karşısında devamlı bunları terennüm edeceğiz, düşüneceğiz, zihnimizden, aklımızdan bunları çıkarmayacağız. Hakikaten içinde bulunduğumuz dönemlerde 680 yılında o fitnenin yeşertildiği, maalesef gönüllerimizin ve yüreklerimizin yandığı o olumsuz olaylardan sonra bu günde bunlar değişmiş şekillerde tezahür ediyor, bunların karşısında da dikkatli ve uyanık olmak noktasındayız.

15 Temmuzda birlikte gördük ki aramıza beton duvarlar örülmüş gibi hissedilen, hissettirilen o yaklaşımlar ve duruşlar, aslında ülkemizin, devletimizin, milletimizin 79 milyon insanı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin içine düşürülmek istendiği, devlet şemsiyemizin ve bekamızın yok edilmek istendiği bir ortamda yan yana gelmez, aralarına beton duvarlar örülmüş gibi bakılan toplumumuzun her bir ferdi kol kola, gönül gönüle kardeşçe bir araya geldi.

Muharrem ayının anlamına da etki eden o hain, elim, maalesef üzüntü verici, gönüllerimizi yakan o ateş dini noktalardan tezahür ettirilmek isteniyor. Yine aynı fitne ve fesatlar sahneye konmak isteniyor. Biz tüm bu tehlikeler karşısında o Hak yol olan sünnetin, Kur’an-ı Kerim’in, Peygamberimizin, Hz. Ali Mürteza’nın, Dini değerlerimizin, Ehlibeyttin sevgisi ve inancı ile birlikte tüm ortaya çıkabilecek, çıkartılabilecek her türlü fitne ve fesadı bundan sonrada yek ve yeksan olacak şekilde elimizin tersi ile atacağız, atmak noktasındayız.

Bir başka Türkiye Cumhuriyeti yok, bir başka yerde 79 Milyonumuz yok, biz birliğimizi ve beraberliğimizi, sevgimizi bu noktada hatırlayarak geleceğe bir ve bütün olarak gideceğiz.

Yüz yıl öncesinde ki gizli hesapların, hesaplaşmaların bu gün yeniden ortaya konulacağına dair bir takım kaygılar ifade ediliyor. Demek ki bir taraftan da “Su uyur, Düşman uyumaz” fitne ve fesat pınarları çalıştırılıyor, onun için bizde tüm bu fitne ve fesatların karşısında ahlakımızla, sevgimizle, Allah’ımıza olan inancımızla, birliğimiz ve beraberliğimizle, bir olarak, iri olarak ve diri olarak -Hacı Bektaş Veli'yi de bu sözleri ile beraber bir kez daha gönlümüzde yüreğimizde hissediyor, tüm güzellikleri ve rahmeti kendisine ve ümmetinin tüm değerlerine ithaf etmekle birlikte bir kez daha lokmamızın ve oruçlarımızın kabul, mübarek Muharrem ayımızın hayırlara vesile olması dileğimizle tüm dedelerimize, canlarımıza, insanlarımıza ve bizleri bu güzel yası matem olmasına rağmen unutamadığımız o dertlerle birlikte bu günün bu güzel buluşmalarla birlikte geleceğe hep birlikte yürüyeceğimize ve bu yürüyüşün vesile olması adına bu güzel iftar programında bizleri buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanımıza, teşrif eden bu anlamlı lokmamızı paylaşma adına iftar yemeğine katılan hepinize teşekkür ediyorum” dedi.Bu haber toplam 2359 kez okunmuştur.Diğer Dünya Haberleri


    VALİ TOPRAK, BİR BAŞKA TÜRKİYE CUMHURİYETİ YOK   ( Eklenme Tarihi : 11.10.2016 23:24:40   -  Hit Sayısı : 2359 )

    NEVAF KILIÇ, BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI   ( Eklenme Tarihi : 25.07.2016 00:26:44   -  Hit Sayısı : 2349 )

    Nevaf Kılıç'tan Anneler Günü Mesajı   ( Eklenme Tarihi : 08.05.2016 11:53:20   -  Hit Sayısı : 956 )

  DEĞER, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI   ( Eklenme Tarihi : 07.03.2016 11:24:42   -  Hit Sayısı : 533 )
  Reinhold Mitterlehner ile görüştü   ( Eklenme Tarihi : 22.01.2015 00:00:18   -  Hit Sayısı : 2379 )
  Davos’ta G20 liderlerine çağrı   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 23:56:03   -  Hit Sayısı : 6325 )
  Başbakan Davutoğlu İsviçre’de   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 23:51:33   -  Hit Sayısı : 2806 )
  Başbakan Ahmet Davutoğlu Temel güvenlik algısına ihtiyaç var   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 23:47:38   -  Hit Sayısı : 2724 )
  Başbakan Ahmet Davutoğlu, David Cameron ile bir araya geldi   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 23:37:24   -  Hit Sayısı : 978 )

En Çok Hit Alan Haberler


    Mithat Can'ın Acı Günü   ( Eklenme Tarihi : 06.01.2015 22:10:26   -  Hit Sayısı : 14653 )

    Konya Büyükşehir’den Çumra’ya 8 Milyonluk Prestij Caddeler   ( Eklenme Tarihi : 03.10.2016 23:40:48   -  Hit Sayısı : 8293 )

    Başkan İsmail Taşpınar'dan Kongre Açıklaması   ( Eklenme Tarihi : 01.01.2015 22:53:53   -  Hit Sayısı : 7297 )

  Adana Belediye Başkanı'nın eşi Zeynep Sözlü, istifa etti   ( Eklenme Tarihi : 27.01.2015 12:43:36   -  Hit Sayısı : 7202 )
  Davos’ta G20 liderlerine çağrı   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 23:56:03   -  Hit Sayısı : 6325 )
  Osmaniye İl Koordinasyon Kurulunun Ekim ayı Toplantısı   ( Eklenme Tarihi : 12.10.2016 19:00:37   -  Hit Sayısı : 6130 )
  Başbakan Ahmet Davutoğlu bir ilke imza attı   ( Eklenme Tarihi : 02.01.2015 22:30:22   -  Hit Sayısı : 5765 )
  Yeni yılın ilk lideri Fenerbahçe!   ( Eklenme Tarihi : 03.01.2015 21:36:31   -  Hit Sayısı : 5746 )
  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde Yükselme Töreni   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 11:57:18   -  Hit Sayısı : 5717 )