AKHA Haber Ajansi Osmaniye Haberleri Davutoğlu Osmaniye 5. Olağan İl Kongresi'nde konuştu

Haber : AKHA Haber Ajansı [AKHA]
FaceBook ta paylaş

Davutoğlu Osmaniye 5. Olağan İl Kongresi'nde konuştu


03.01.2015 19:12


Davutoğlu, Tosyalı Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen, partisinin Osmaniye 5. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.


Osmaniye - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Allah şahit ki AK Parti davasının tek hedefi, vatanda ve dünyada adalettir. Zalimlere karşı baş kaldırmaktır" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Allah şahit ki AK Parti davasının tek hedefi, vatanda ve dünyada adalettir. Zalimlere karşı baş kaldırmaktır. Birileri diyor ki, 'Zulüm olursa bırak olsun, sen keyfine bak.' Biz diyoruz ki: Dünyada tek bir mazlum kalana kadar biz hakkın bayrağını, bu al bayrağı kaldırmaya ve bu al bayrağı dünyada mazlum milletlerin bayrağı yapmaya kararlıyız" dedi.

Davutoğlu, Tosyalı Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen, partisinin Osmaniye 5. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Konuşmasına Osmaniye ve ilçelerini selamlayarak başlayan Davutoğlu, Türkmen obalarını ve bölgenin önemli isimlerini de andı.

Kongre öncesinde kendisini bekleyen Yörük Türkmenlerle selamlaştığını belirten ve beklettiği için Osmaniyelilerden helallik isteyen Davutoğlu, salonun hep bir ağızdan "Helal olsun" demesi üzerine, "Sizlere de helal olsun, Osmaniye'ye her şey helal olsun" diye konuştu.

Her Türkmen obasında bir Hoca Ahmet Yesevi olduğunu ifade eden Davutoğlu, dedesinin ismini koyarken kendisine Ahmedi Sani dediğini, Ahmedi Sani'nin Hoca Ahmet Yesevi'nin adı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Her Türkmen oğluna Hoca Ahmet Yesevi'nin mirascısı olsun diye, onun yolunun yolcusu olsun diye Ahmedi Sani dermiş" ifadesini kullandı.

Türkmen obalarının, sadece refah, huzur için değil Anadolu'yu vatan kılmak için, dünyaya adalet dağıtmak için bu topraklara geldiğini aktaran Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Aziz Osmaniyeliler Allah şahit ki AK Parti davasının tek hedefi, vatanda ve dünyada adalettir. Zalimlere karşı baş kaldırmaktır. Birileri diyor ki 'Zulüm olursa bırak olsun, sen keyfine bak.' Biz diyoruz ki: Dünyada tek bir mazlum kalana kadar biz hakkın bayrağını, bu al bayrağı kaldırmaya ve bu al bayrağı dünyada mazlum milletlerin bayrağı yapmaya kararlıyız. Onun için anlayamazlar bizi, Suriyelileri bağrımıza basışımızı anlayamazlar."

"Bizim derunumuz Asya'dır, ufkumuz Avrupa" diyen Davutoğlu, Üsküp'e yaptığı ziyareti anımsattı.

Davutoğlu, "Biz Hoca Ahmet Yesevi'yi unutabilir miyiz? Hoca Ahmet Yesevi'nin mirasını tek edebilir miyiz? Peki Üsküp'teki Evlad-ı Fatiha'nın mirasını sahipsiz bırakır mıyız? Bayırbucak Türkmenlerini sahipsiz bırakır mıyız? Halep'in Araplarını, Türkmenlerini, Kürtlerini, Müslüman kardeşlerimizi, tarihdaşlarımızı yalnız bırakır mıyız? İşte bundan rahatsız oldular. Onun için her türlü oyunu oynadılar" diye konuştu.

Üsküp ziyaretinde kendisinden bayrak istendiğini, her haneye bayrak, Kuran-ı Kerim ve sözlük göndereceklerini hatırlatan Davutoğlu, "Eğer Ankara'da kudretli ve şefkatli bir devlet olmasaydı, Ankara'da gücü yeten bir hükümet olmasaydı, Ankara'da AK Parti olmasaydı, onlara söz verdiğimiz 100 bin bayrak, 100 bin Kuran, 100 bin sözlük oraya gidebilir miydi" diye konuştu.

Bundan 12 yıl önce Ankara'nın zor durumda olduğunu, IMF'den gelen memurların devletin kaderini şekillendirdiğini belirten Davutoğlu, devlet bürokrasisinde "2001'de fotokopi çektirecek makine ya da kağıt olmadığının" konuşulduğunu anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni o günlerden bugünlere getirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, Gölcük ve Sakarya depremleri yaşandığında o dönemin başbakanının günlerce Ankara'dan bölgeye ulaşamadığını ifade etti.

Davutoğlu, artık Türkiye'nin herhangi bir yerinden değil Somali'den bile bir mazlumun "Ya Rab bize katından bir yardımcı gönder" dediğinde, hiç 20 senedir uçak inmemiş Mogadişu Havalimanı'na al bayraklı Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı'nın uçağının indiğini dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, "2001'de devletimiz o haldeydi ki birkaç yüz milyon dolar borç alabilmek için IMF memurlarına hesap verilirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanı, Başbakan Yardımcısı ne düşünür kimse merak etmezdi. Acaba IMF'nin gelen memuru ne diyecek herkes onu merak ederdi ama şimdi bırakın IMF'den borç istemeyi IMF'ye borç veren Türkiye Cumhuriyeti var" değerlendirmesinde bulundu.

Artık hiç kimsenin bu ülkenin kaderi hakkında söz sahibi olamayacağının altını çizen Davutoğlu, artık bir kalemde Suriye'den gelen mazlumlara 4,5 milyar dolar yardım yapabilen bir Türkiye olduğuna dikkat çekti.

"Bir insanlık destanı yazıyorsunuz"

Suriyeli sığınmacılara yardım ellerini uzattıkları için vatandaşlara teşekkür eden Davutoğlu, dünyada ve insanlık tarihinde başka hiçbir ülkenin, bir başka memleketten 2 milyon kardeşini mülteci kabul etmediğine ve ağırlamadığına işaret etti.

Davutoğlu, bunun devletin büyüklüğünü ve milletin alicenaplığını gösterdiğini dile getirdi. "Bayır Bucak Türkmenleri sınıra geldiğinde kapımızı kapatabilir miydik, Halep'ten kardeşlerimiz hangi ırktan, hangi mezhepten olursa olsun kapımıza geldiğinde kapımızı kapatabilir miydik" diyen Davutoğlu, gönülleri ve merhamet kapıları kapalı olanların bunu anlayamayacağını söyledi.

"Osmaniyeliler, Gaziantepliler, Kilisliler, Hataylılar, Şanlıurfalılar hepinizin anlından öpüyorum destan yazıyorsunuz destan...Bir insanlık destanı yazıyorsunuz" ifadesini kullanan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kapıyı kapatın", 6-7 Ekim olaylarıyla ülkeyi kan gölüne çevirmek isteyen HDP'nin de "sadece Kobani'dekileri alın diğerlerini almayın" dediğini belirtti.

"Tek millet, tek vatan, tek devlet, tek bayrak"

Davutoğlu, kendilerinin ise "Hoca Ahmet Yesevi'nin, Ahi Evran'ın, Hacı Bektaş'ın torunları kapısına gelen Tanrı misafirine, mazluma kapısını kapatmaz" dediklerine dikkat çekti.

Devleti zeval içinde olanların ayakta duramayacağını kaydeden Davutoğlu, hükümeti kurma görevini aldıktan sonra Anadolu'yu adım adım gezmeye başladıklarına değindi.

AK Parti'nin farkının bu olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Biz bu aziz bayrağı Hakkari'de de dalgalandırırız, Muğla'da da, Kars'ta da dalgalandırırız, Edirne'de de, Semerkant'ta da dalgalandırırız Saraybosna'da da, Somali'de de dalgalandırırız Filistin'de de. Dünyanın her yerinde dalgalandırırız" dedi.

Davutoğlu salondan gelen "Vur vur inlesin, Kılıçdaroğlu dinlesin" tezahüratları üzerine ise "Biz derse başladık mı, biz konuşmaya başladık mı hepsi dinleyecek. Muhalefet de dinleyecek, Pensilvanya da dinleyecek, küresel zalimler de dinleyecek çünkü artık Hoca Ahmet Yesevi'nin torunları konuşmaya, bayrağı kaldırmaya başladı. Tek millet, tek vatan, tek devlet, tek bayrak demeye başladı. Hainlerin hepsi hesap verecek" diye konuştu.

Davutoğlu, partisinin Osmaniye 5. Olağan İl Kongresinde yaptığı konuşmada, 12 yıl öncesinde Türkiye'nin acziyet içinde bulunduğunu, modernleştirilmek istenen eski tankların başka ülkelere gönderildiğini, AK Parti iktidarında ise devletin kendi tankı Altay'ı yapar hale geldiğini söyledi.

12 yıl önce donanmada başka ülkelerden alınmaya çalışılan ve hep geç verilen eski gemiler bulunduğunu, şimdi ise Türkiye'nin kendi savaş gemisini yaptığını, kendi uydusunu attığını, kendi uçağıyla semalarında ay yıldızlı bayrağını dalgalandırdığını vurgulayan Davutoğlu, "İşte gerçek milliyetçilik bu. Başkasından yardım isteyenler, başkasından borç isteyenler kendi ülkelerinde milli birlik ve beraberlik diyemeyezler. Borç alan talimat alır. Elhamdülillah AK Parti 2013 Mayısı'nda borç defterini kapattı. Allah bir daha bu millete borç isteme zilleti yaşatmasın. Ama borç verme onuru yaşatsın" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Somali'ye, Pakistan'a ve Gazze'ye yapılan yardımlara işaret ederek, "Hani birileri 'orada ne işiniz var' diyor ya, keşke beraber olsaydık. Gazze'ye bombalar yağarken, Gazzeliler ben Gazze'yi ziyaret ettiğimde Yuşa kızımın başında onun babasıyla kucaklaştığımda her bir Filistinlinin elinde bir Türk bayrağı vardı, bir al bayrak vardı. İşte büyük devlet olmak bu" ifadesini kullandı.

Bütün mazlum milletlerin gözünün hep Türkiye'de olduğunu, "Türkiye'ye aman bir şey olmasın" diye dua ettiğini belirten Davutoğlu, "Birileri Türkiye'yi krize sokmaya çalışırken işte o gönlü zengin mazlumlar dünyanın her yerinde size, bize ve aziz milletimize dua ediyor" dedi.

"Kimsenin önünde selam durmayız"

Konuşmasında, 17- 25 Aralık ve 19 Ocak'taki MİT tırlarına yönelik operasyonlara da değinen Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığının da dinlenmeye çalışıldığını anımsattı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neden biliyor musunuz? Bütün meseleleri Türkiye'nin 12 senelik yükselişini durdurmak, bizi güçsüz kılmak, dizlerimizi titretmek, mümkünse AK Parti'yi zaafa uğratmak. Tam da MİT tırları Bayırbucak Türkmenlerine yardıma giderken onları basan, o basma talimatını veren hainler işte bu Türkiye'ye, yükselen Türkiye'ye karşıydılar. Ama yanıldıkları bir yer vardı. Yanıldıkları yer şuydu; biz hiçbir gücün karşısında boyun eğmeyiz, hiçbir zorluğun karşısında dizlerimiz titremez. Çünkü biz gücümüzü Rabbimizden ve milletimizden alırız. Başka kimseye hesap vermeyiz, başka kimsenin önünde selam durmayız."

Osmaniye'de tarihin özünün bulunduğunu, bu şehrin ülke tarihinin hülasası olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şehre yapılacak yatırımları anlattı.

Hızlı trenin Konya'dan, Toroslar'dan Mersin'e, oradan Adana'ya, Osmaniye'ye getirileceğini bildiren Davutoğlu, yörük obalarının develerle, kervanlarla aştığı dağları tünellerle geçeceklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul'dan Konya'ya, Mersin'e, Adana'ya, Osmaniye'ye ve Gaziantep'e giden hattın, Osmaniye'yi merkez kılacağını, Bahçe ile Nur Dağı arasında 10 kilometrelik en uzun demiryolu treninin inşa edileceğini, böylece söz konusu iki yer arasındaki mesafenin 17 kilometre kısalacağını bildirdi.

Salondaki partililerden gelen tezahürat üzerine, Haziran 2015 seçimlerinde en yüksek oyu alan ilçeye özellikle ziyarette bulunacağını kaydeden Davutoğlu, şehirden en az yüzde 55-60 civarında rekor oy beklediğini ifade etti.

Şehirdeki toplam ihracatın 2002'den bugüne 190 kat arttığını dile getiren Davutoğlu, o dönemde sayısı 1 olan organize sanayi bölgesinde 25 kişinin çalıştığını, şimdi sayısı ikiye çıkan organize sanayi bölgesinde ise 10 bin 500 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

Ecdadın bu şehre "cebeli bereket" dediğini, dağının da, ovasının da, ırmağının da bereketli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Madem ki Osmaniye'nin dağı bereketlidir, ovası bereketlidir, suyu bereketlidir, sandığı da bereketli olsun tamam mı" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Haziran 2015 seçimlerinde şehirden güzel haberler beklediğini söyledi.

Notlar

Davutoğlu, konuşması öncesinde platformdan partilileri selamladı.

Salona "Bir olduk, birlik olduk, birlikte Türkiye olduk", "Birlik içinde yeni Türkiye" yazılı pankartlar asıldı. "Dik dur eğilme, Kadirli seninle", "Osmaniye seninle gurur duyuyor" sloganları atıldı.

Kongreye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bazı milletvekilleri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek de katıldı.


Habere ait diğer fotoğraflar:Bu haber toplam 2721 kez okunmuştur.Diğer Siyaset Haberleri


    Milletvekili Taşkın, Şoförler Odası’nı Ziyaret Etti   ( Eklenme Tarihi : 20.08.2017 00:00:00   -  Hit Sayısı : 23 )

    AK Parti Heyeti Tarsus’ta Mahallelerde Sorun Dinledi   ( Eklenme Tarihi : 19.08.2017 09:20:40   -  Hit Sayısı : 35 )

    CHP’li Sağlar: “Onlar Şimdi FETÖ’cü!   ( Eklenme Tarihi : 13.08.2017 00:00:00   -  Hit Sayısı : 42 )

  Gül Ve Taşkın, Tarsus-Çamlıyayla Yol Çalışmalarını İnceledi   ( Eklenme Tarihi : 03.08.2017 07:32:41   -  Hit Sayısı : 44 )
  Tarsus’ta CHP’li Kadınlardan Tepki   ( Eklenme Tarihi : 02.08.2017 08:02:59   -  Hit Sayısı : 97 )
  CHP Tarsus İlçe Teşkilatı 15 Temmuz Şehitlerini Andı   ( Eklenme Tarihi : 16.07.2017 11:32:46   -  Hit Sayısı : 85 )
  Mersin MHP’de İl Yönetimi Belirlendi   ( Eklenme Tarihi : 13.07.2017 21:37:22   -  Hit Sayısı : 190 )
  AK Parti Tarsus İlçe Teşkilatı Kur’an Ve Mevlüt Okuttu   ( Eklenme Tarihi : 11.07.2017 10:03:13   -  Hit Sayısı : 94 )
  MİLYONLARCA İNSAN TEK YÜREK VE AMAÇLARI ‘ADALET’   ( Eklenme Tarihi : 11.07.2017 09:54:17   -  Hit Sayısı : 146 )

En Çok Hit Alan Haberler


    Mithat Can'ın Acı Günü   ( Eklenme Tarihi : 06.01.2015 22:10:26   -  Hit Sayısı : 14654 )

    Konya Büyükşehir’den Çumra’ya 8 Milyonluk Prestij Caddeler   ( Eklenme Tarihi : 03.10.2016 23:40:48   -  Hit Sayısı : 8296 )

    Başkan İsmail Taşpınar'dan Kongre Açıklaması   ( Eklenme Tarihi : 01.01.2015 22:53:53   -  Hit Sayısı : 7304 )

  Adana Belediye Başkanı'nın eşi Zeynep Sözlü, istifa etti   ( Eklenme Tarihi : 27.01.2015 12:43:36   -  Hit Sayısı : 7203 )
  Davos’ta G20 liderlerine çağrı   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 23:56:03   -  Hit Sayısı : 6327 )
  Osmaniye İl Koordinasyon Kurulunun Ekim ayı Toplantısı   ( Eklenme Tarihi : 12.10.2016 19:00:37   -  Hit Sayısı : 6132 )
  Başbakan Ahmet Davutoğlu bir ilke imza attı   ( Eklenme Tarihi : 02.01.2015 22:30:22   -  Hit Sayısı : 5766 )
  Yeni yılın ilk lideri Fenerbahçe!   ( Eklenme Tarihi : 03.01.2015 21:36:31   -  Hit Sayısı : 5749 )
  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde Yükselme Töreni   ( Eklenme Tarihi : 21.01.2015 11:57:18   -  Hit Sayısı : 5719 )